Vitaminok
A fejlődő magzat tápanyagforrását az anyai szervezet biztosítja, épp ezért nem mindegy, hogyan táplálkozik a kismama. Ezen persze nem azt kell értenünk, hogy "két ember helyett" kell ennie: ilyenkor nem a mennyiség növelése szükséges, hanem elsősorban a minőségi étkezés fontos.
A terhes nőnek nem kell mindenképpen meghíznia, de az is ártalmas, ha diétára fogja magát. Ha a várandós nő nagyjából változatlan életmódot folytat, energiaszükséglete átlagosan mindössze 15%-kal nő, ami 300 többletkalóriát jelent. Ha pedig kíméli magát ezen időszak alatt, elegendő 200 kalóriával többet magához vennie.
Nagyobb mennyiségű táplálékot kell fogyasztaniuk azoknak a kismamáknak, akik még nem töltötték be 18. évüket, nehéz, fárasztó munkát végeznek, vagy gyors egymásutánban több gyermeket szültek. Optimális esetben - a magasságtól és testsúlytól függően - 9 - 12 kg súlytöbblet jön létre a terhesség alatt.
A változatos étrend biztosítja a vitaminok és ásványi anyagok folyamatos pótlását. Az alábbiakban azokat a tápanyagokat soroljuk fel, amelyek kiemelkedően fontosak a magzat fejlődésének és az anya egészségének megőrzése szempontjából.
Kalcium
A magzat csontozatának és fogazatának nélkülözhetetlen építőköve. Terhesség idején a normális mennyiség dupláját kell fogyasztani. Forrásai: a tej, sajt, joghurt, túró, savanyú káposzta, paradicsom, szardínia. A napi szükségletet fedezhetjük pl. 100 g keménysajtból, 170 g szardíniából, 6 dl tejből. Ízletes kalcium- és fehérjebombához jutunk, ha egy pohár tejből és banánból turmixot készítünk.
Vas
A magzatnak vasraktárat kell kiépítenie a születése utánra, és számolni kell az anya megnövekedett vasigényével is. Az állati táplálékból származó vas könnyebben felszívódik, mint a növényi eredetű. Forrásai: sovány vörös hús, belsőségek, tonhal, spenót, zöldfőzelékek, aszalt sárgabarack. A máj ugyan vasban dús táplálék, mégis csupán mértékletes fogyasztása tanácsos a különösen magas A-vitamin-tartalom miatt, mely ártalmas lehet a magzat fejlődésére.
Folsav
A magzat központi idegrendszerének fejlődéséhez szükséges, különösen a terhesség első néhány hetében. A terhesség alatt a normál mennyiség többszörösére van szükség. Forrásai: friss, sötétzöld színű leveles zöldségek, brokkoli, spenót, korpás kenyér, zabpehely, zöldborsó, mandula, banán, tojássárgája.
Fehérje
A magzat - és különösen a magzati agy fejlődéséhez rendkívül fn tos a fehérjepótlás. Forrásai: hal, hús, dió, mogyoró, hüvelyesek, tojás, tejtermékek; de ügyeljünk arra, hol zsírszegény húsokat fogyasszunk.
C-vitamin
Erősíti a szervezet ellenállóképességét, segíti a méhlepény megfelelő működését és a vasi felszívódását. Forrásai: friss gyümölcsök, zöldségek; legkiválóbbak a narancs, alma, paprika, paradicsom, egres, fekete és piros ribiszke, kelkáposzta, kelbimbó, karalábé, sóska.
Rostok
A terhesség alatt gyakran fordul elő székrekedés; rostdús táplálkozással ennek elejét vehetjük. Forrásai: rostokban gazdagok a zöldségek, gyümölcsök, a korpás kenyér, mogyoró, dió, korpás lisztből készült tészta, barnarizs, mazsola, aszalt sárgabarack, zöldborsó is.
Ha valaki kiegyensúlyozottan, rendszeresen táplálkozik, általában nincs szükség kiegészítő gyógyszerekre; a vasat a nehéz felszívódás, a folsavat pedig a gyors kiürülés miatt azonban gyakran csak gyógyszerekkel pótolhatjuk. Ha az étrendet multivitamin-készítményekkel kívánjuk kiegészíteni, beszéljük meg kezelőorvosunkkal! A magzat egészséges fejlődésének alapja a helyes táplálkozás.
A terhes nők és a D-vitamin
Egy közelmúltban közzétett brit tanulmány szerint a terhes nők D-vitamin-ellátottsága befolyásolja a születendő gyermek csontjainak állapotát.
Cyrus Cooper professzor munkatársaival 198 anyát és gyermekeik csontozatának állapotát mérte fel. A kísérlet során az anyai vér illetve a köldökzsinórvér elemzésével megvizsgálták, hogyan segíti a D-vitamin a méhlepényen keresztül a kalcium-anyagcserét, majd kilenc évvel a szülés után a kutatók megmérték a gyermekek csontjainak ásványianyag-tartalmát.
A kutatócsoport vezetője szerint a várakozásokkal ellentétben nem is annyira a csecsemő D-vitamin-szintje a meghatározó, hanem inkább az állapotos anyáé. Megállapították, hogy a vitaminhiányban szenvedő anyák gyermekeinek jellemzően gyengébbek voltak a csontjai, míg a vitaminpótlásban részesülők, a napon többet tartózkodó nők gyermekeinek csontjai rendre erősebbek. A szakemberek szerint tehát terhesség alatti D-vitamin-szint komoly hatással van az utódok csontjainak fejlődésére, ami meghatározó a csontritkulás kockázatának szempontjából is.
Fontos azonban tudnunk, hangsúlyozták a szakemberek, hogy az anyáknak csak abban az esetben kell külön D-vitamint szedniük, ha hiányuk van, ezt azonban csak orvos állapíthatja meg hitelt érdemlően.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése